
Użyteczność MindSonara® [co to jest MindSonar - klik!!!!]
1. Poprawa komunikacji:
a) Dopasowywanie przekazu do stylu myślenia odbiorców.
b) Wzmocnienie motywacji poprzez dopasowanie przekazu do osoby odbiorcy z wykorzystaniem jej naturalnych źródeł motywacji.
c) Pomoc ludziom w komunikowaniu się w grupach i zespołach poprzez uświadamianie im istnienia różnic w stylach myślenia ludzi oraz przeszkolenie ich, w jaki sposób mogą zaadoptować się do tych różnic, aby zwiększać wzajemną akceptację i zrozumienie.
d) Wzmocnienie przekazu medialnego, czy marketingowego poprzez profilowanie grupy docelowej i umiejętne dopasowanie przekazu.
2. Skuteczny wgląd w problemy i zasoby, czyli coaching:
a) Pomoc ludziom w zrozumieniu, na podstawie ich profili, jak to się dzieje, że w pewnych sytuacjach się blokują, a w innych rozkwitają.
b) Analiza mocnych oraz słabych stron zespołów i organizacji na podstawie profili zespołowych.
3. Wspieranie zmiany:
a) Pomoc jednostkom i grupom w rozwijaniu stylów myślenia, które lepiej pasują do ich obecnej sytuacji.
b) Pomoc ludziom w podejściu do sytuacji, która lepiej pasuje do ich własnych stylów myślenia.
c) Ocena, czy indywidualny lub grupowy profil zmienił się po zastosowaniu coachingu lub treningu.
d) Zdefiniowanie dominującego profilu w grupie w celu sprawdzenia, który z metaprogramów należy zmienić, aby zmieniła się kultura organizacyjna.
4. Poprawianie procesów grupowych – poprzez pomoc grupom i zespołom w wykorzystaniu dostępnych im stylów myślenia przy realizacji zadania oraz przez zdefiniowanie stylów i odpowiednie ich wykorzystanie w zespole.
5. Rozwiązywanie konfliktów – poprzez wyjaśnienie roli różnych profili w podtrzymaniu konfliktu i nauka mówienia językiem tych profili.
6. Projektowanie szkoleń – poprzez projektowanie rozwoju w kategoriach zmiany metaprogramów.
7. Rozumienie kompetencji – podczas analizy podstawowej struktury konkretnej kompetencji lub zestawu umiejętności w kategoriach metaprogramów i kryteriów.
8. Modelowanie doskonałości, czyli mapowanie stylu myślenia, który umożliwia pewnym osobom osiąganie niezwykłych rzeczy, aby uczynić te umiejętność (bardziej) możliwą do nauczenia się przez innych.
9. Lepsza rekrutacja i selekcja:
a) Określanie stylów myślenia dominujących wśród osób, które dobrze funkcjonują na konkretnych stanowiskach. Dobieranie osób o podobnych stylach myślenia.
b) Określenie profilu kandydata, który dominuje wśród najlepszych pracowników na danym stanowisku. Wybór osób o profilach pasujących do profilu wzorcowego.